Elektronik Mühendisliği Girişimcilik ve İş Tasarımı

AHMET TARIK UZUNKAYA
Elektronik Ve Hab.Müh.
Dudullu OSB
1.Cad No 23 Ümraniye
(216) 313 0110

Uzun yıllardır yurtdışında, özellikle serbest ekonomilerde, disiplin ve düzeyine bakılmaksızın, eğitim programları içinde “Entrepreneurship” yer almaktadır.

Yurdumuzda da bir süredir özellikle işletme ve iktisat eğitimleri içinde “ Girişimcilik” yer almakta hatta bu eğitimler, Küçük ve Orta Ölçekli Kuruluşlara verilen KOSGEB eğitimlerini de aşarak İŞKUR eğitim ve mali desteklerine kadar ulaşmıştır.

Elbette bu eğitimleri alan herkesin iş kurup başarılı olacağı garantisi yoktur. Girişimcilikten beklenti, bir iş fikri bularak bu fikri ürüne dönüştürmek, ürüne de müşteri bulmaktır. İş fikrinin yeni olması gerekmez ama müşterinin ilgisini çekecek yeni fikirleri ürüne dönüştürmek, pazarda ilk olarak fiyat avantajına sahip olmak demektir.

Elektronik, hızla gelişen, ilerleyen ve yepyeni iş fikirlerinin bulunacağı dinamik bir sektördür. Meslek olarak Elektronik Mühendislerinin iş fikri bulmada, diğer sektör ve disiplinlere göre daha şanslı olduklarını söyleyebiliriz.

Özgeçmiş: 1951 İstanbul Kartal’da doğumludur., Moda İlkokulu, Kadıköy Ortaokulu ve Haydarpaşa Lisesi sonrası 1975’te İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak mezun oldu. Çalışma yaşamına İstanbul Telefon Başmüdürlüğü Santrallar Bakım-İşletme Başmühendisliğinde başladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Mayın Filosunda Filo Elektronik Uzmanı olarak yerine getirdiği askerlik görevi sonrası, tayinlerin durması nedeni ile,eski işyeri olan Telefon Başmüdürlüğüne dönemedi. Çalışma yaşamına, sonradan iş yaşamını ortak olarak paylaşacağı meslektaşları ile tanıştığı firmada Ar-Ge Mühendisi olarak devam etti.1980 yılında, yine İTÜ mezunları olan bu iki arkadaşı ile birlikte Entes Elektronik A.Ş’yi kurarak elektroteknik sektörüne elektronik cihazlar üretmeye başladılar. 1987 yılında diğer önemli şirket Neta Elektronik A.Ş. kuruldu. Ürün kalite ve özellikleri ile dünya çapında birer firma haline gelen şirketlerinde Yönetim Kurulu II.Başkanı olarak görev yapmaktadır. Çeşitli kurullarında görev aldığı Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde 33.Dönem Şube Başkanlığı ,İstanbul Sanayi Odası Meslek Komite Başkanlığı yapmıştır. Yük.Müh.Orhan Baykal’ın Başkanlığı döneminde İTÜ Mezunlar Derneği’nde Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır.

Psikolog bir oğlu, Nörobilimci bir kızı vardır.

İşyerinin bulunduğu Dudullu Organize Sanayi Bölgesi kurucularındandır ve Bölge Yönetim Kurulunda uzun yıllar görev yapmıştır. Bir dönem İstanbul Şube Başkanlığı yaptığı Elektrik Mühendisleri Odasını, görevlendirildiği kurul ve organizasyonlarda temsil etmektedir. Kocaeli Üniversitesinda Girişimcilik ve İş Tasarımı dersleri vermiştir

Moda İlkokulu Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. CMAS Donanımlı Dalış eğitmenidir, sualtı,sualtı fotoğoğrafçılığı,kayak ve yelken hobileri arasındadır. İTÜ Mezunlar Meydanı’nda taşı bulunmaktadır.